KONTROLA TIJEKA PROGRAMA
Upravljanje tijekom programa vri se u Matlabu istim naredbama kao i u (ne previe starom) Fortranu ili C-u. Spomenimo ukratko if, for i while naredbe. Prva od njih, tj. if prikazana shematski u raznim varijantama na donjoj slici, omogućava grananje u programu. Ovisno o uvjetima (<uvjet_1>, <uvjet_2>, itd.) izvravaju se odgovarajući blokovi (skupine) naredbi (<naredbe_1>, <naredbe_2>, itd.), a ostali se preskaču. Uvjeti su najčeće logički skalari, no mogu biti i matrice. Napomenimo da Matlab ne poznaje naredbu bezuvjetnog skoka, goto.
Program(čić) na donjoj slici ispituje predznak varijable x. Za ispis se koristi naredba disp:
Naredbe for i while, takozvane for i while petlje omogućavaju ponavljanje određenog bloka naredbi vie puta. U for-petlji je broj ponavljanja poznat unaprijed, dok u while-petlji on ovisi o zadanom uvjetu. Opći oblik naredbi je prikazan na slici, dolje:
Broj izvravanja for-petlje zadan je brojem stupaca izraza <izraz> koji je najčeće vektor. U i-tom prolazu varijabla <var> poprimi vrijednost i-tog stupca, te se izvre naredbe između
for i end.
Kod while-petlje naredbe između while i end se izvravaju dok je ispunjen uvjet <uvjet>. Posljedično, da bi se dogodilo (barem) jedno izvravanje, <uvjet> na početku mora biti ispunjen.
Po zavretku petlji program se nastavlja izvravati prvom naredbom iza odgovarajuće end naredbe. Prijevremeni izlazak iz petlje moguć je koritenjem naredbe
break.
Dijelovi koda na donjoj slici prikazuju upotrebu for- i while-petlji.
Osim to predstavlja korektan primjer for-petlje, predstavlja i primjer kako se for-petlja u Matlabu ne smije koristiti. Gornju petlju treba naime zamijeniti potenciranjem po elementima, tj.
Primjer s while-petljom bi trebao dati realmin tj. najmanji pozitivni broj u FP-sustavu brojeva. U stvarnosti xmin će biti manji od realmin, no to su već finese IEEE aritmetike.